неділя, 30 листопада 2014 р.

урок української літератури у 6 класі. Леся Українка. "Як дитиною, бувало..." "Тиша морська"


ТЕМА. Леся Українка. Образ мужньої, сильної духом дівчинки, її життєрадісний погляд на світ , упевненість, розвинена уява в поезіях «Як дитиною,бувало …», «Тиша морська»
МЕТА:
  • навчальна:ознайомити з першими поезіями маленької Лесі, підготуватися до сприйняття поетичних творів поетеси;
  • розвивальна: розвивати навички виразного читання ліричних творів, вміння характеризувати образ ліричної героїні поезій, визначати художні засоби, з’ясувати їхню роль у поезіях;
  • виховна: виховувати почуття співпереживання, прагнення бути мужнім, впевненим, цілеспрямованим, волелюбним; виховувати інтерес до надбань українського народу
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: Портрет Лесі Українки,презентація, мультимедійний проектор, картки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Рада я вас привітати,
Мої хлопчики й дівчата.
Будем разом мандрувати
І нового дізнаватись.
         Про славетную людину,
Що любила Україну,
Що жила для неї й з нею –
Батьківщиною своєю.
Знемагала біль пекучий,
Та була завжди рішуча.
Із усмішкою долала
Неприємності гнітючі.
         То ж, шановні мої діти,
Як без справи нам сидіти?!
Будем разом працювати,
Щоб про Лесю ще дізнатись!!!
ІІ. Актуалізація опорних знань
«Мозковий штурм»
1. Де народилася Леся Українка (на Волині)
2. Яке її справжнє ім’я? (Лариса Петрівна Косач)
3. Як звали маму поетеси? Що ви про неї знаєте? (Олена Пчілка. Дитяча письменниця)
4. Як називався перший вірш Лесі? Кому він був присвячений? («Надія». Тітці Елі)
5. В яку предивну істоту вірила Леся? (в Мавку)
6. Як називався її перший друкований вірш? («Конвалія»)
Подяка за відповіді
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Робота по темі уроку
Найбільше багатство людини – міцність духу.
                                                        Гете
1.Слово вчителя. Україна… Аж серце завмирає, коли чуєш таке до болю рідне слово. У народних звичаях та обрядах, у маминій вишиванці, у мереженому рушничкові, у синьоокому Дніпрові – у всьому навкруги виграє різними барвами наша батьківщина. Україна – це земля, що дала життя синам та донькам, котрі прославили свою неньку на цілий світ. То ж як вкотре не згадати про видатну поетесу, нашу землячку Лесю Українку, яка оспівала свою землю та безмежну любов до неї у своїх поезіях.
«Наша Леся» - говоримо просто і звично, ніби про найдорожчу, найближчу і рідну людину. Образ Лесі Українки входить у життя з першими піснями й віршами, першими друкованими рядками, полонить серце своєю великою любов’ю до народу, мужністю і величністю, своєю незламною силою. Ось уже понад сто років живемо з її натхненною поезією.
          Дуже рано почала Леся знайомитися з народною творчістю: піснями та художніми виробами. Мати – Олена Пчілка - возила своїх дітей до сіл та містечок. Там Леся зачаровано слухала веснянки, які селяни співали бодай чи не всім селом. Багато з них увійшло у побут косачів і стали улюбленими піснями. Це такі як «Подоляночка», «Зайчик», «Женчичок-бренчичок» та інші.
Тож пропоную вашій увазі одну із веснянок із села Колодяжного.
Відео «Веснянка»
2. Бесіда з учнями:
 - Чи сподобалася вам веснянка?
 - Яким настроєм вона пройнята?
 - Чи подобаються вам подібні пісні?
2. Слово вчителя. До десяти років Леся росла і розвивалася, як і всі діти. Була радісна, весела, любила співати й дуже добре танцювала з своїм братом «козака».
У 1878 році батька Лесі перевели на службу у місто Луцьк. Наступного року туди переїхала вся сім,я. Та скоро сталося велике горе… Ось як розповідає про це її брат Михайло:
«…6 січня 1881 року в Луцьку Леся пішла на річку Стир подивитися, як святять воду. У неї намокли ноги в крижаній воді., вона застудилася. Почала боліти права нога, яка і раніше давалася взнаки, але ще ніхто не знав, яка то страшна хвороба – туберкульоз…»
Відтоді почалися неймовірні страждання. Хвороба прогресувала, вражаючи кісток, легені, нирки сухотами. Але 10-річна дівчинка мужньо долала пекучий біль, який постійно дошкуляв. То не дивно, що згодом з-під пера вийде поезія «Як дитиною, бувало…», яка стане розповіддю про те, як маленька дівчинка боролася з хворобою.
Відео «Як дитиною, бувало…»
3.Словникова робота.
Епіграма – короткий вірш глузливого характеру
4. Бесіда:
 - Який настрій викликає поезія?
 - Унаслідок чого героїня страждає?
 - Чому на запитання «Що, болить?» вона не зізнається у власних стражданнях?
 - А ви вмієте терпіти навіть тоді, коли це неможливо?
 - Які риси вдачі у ліричної героїні?
- Яка тема цієї поезії?
Болісні переживання поетеси з приводу власного здоров’я; намагання боротися з хворобою
  • Яка основна думка твору ?
Тільки сильна духом людина здатна здолати будь-які труднощі
5. Складіть асоціативний ряд до характеристики образу головної героїні поезії «Як дитиною, бувало…»
Лірична героїня – стримана
                            -схильна до всепрощення
                            -мужня
                            -терпляча
                            -стійка
-витривала
                            -горда

6. Для виразності поезії важливе значення мають художні засоби.
Які ви знаєте художні засоби?
Знайдіть художні засоби і запишіть їх до відповідних колонок
Епітети Метафори
Злий жарт «біль доходив»
Епіграма гостра,злобна «зірватись має…епіграма»

  • Які життєві уроки можна взяти з вірша Лесі Українки?
  • Чи важливо в наш час бути мужнім? Чому?
7. Фізкультхвилинка
Я люблю свою країну,
Свою рідну Україну.
Оком ти куди не кинь –
Я люблю свою Волинь.
     Наче Леся, буду мужнім,
Йтиму гордо по життю,
Буду радісним і дружнім
Та добро у світ нести!!!
8. Слово вчителя
У зв’язку з хворобою Леся Українка багато подорожувала. Лікарі радили їй частіше перебувати в місцевостях з сухим кліматом. Влітку 1888 року Леся їде на лікування до Одеси. Саме тут вона щиро закохалася в море і дуже хотіла здійснити морську подорож. Здоров’я  її того літа значно покращилося. А згодом вона побуває в Криму, під враження якого напише цикл віршів «Кримські спогади», який присвятить для свого брата Михайла.
Вірш «Тиша морська» належить саме до цього циклу.
9. Виразне читання вчителем поезії.
 - Яку картину побачила героїня у віконце?
   - Чи завжди на морі буває тиша?
 - Як у поезії описано чарівність руху човника по морю, осяяному сонцем?
 - Про що свідчить бажання героїні вирушати у морську подорож?
- Чи любите ви подорожувати?.
10. Робота в парах.
 - Визначте тему твору.
 Зображення краси морської тиші
 - Схарактеризуйте образ ліричної героїні твору.
Чуйна, душевна, багата, цілеспрямована, волелюбна, любить природу
За допомогою яких епітетів змальовується краса природи, її чарівність, казковість?
Епітети:
«Час гарячий, ясне небо, море, хмарки, злотиста блакить, тихий плескіт, хвилечка перлиста, стежечка злотиста, щире золото, золотий шлях»
Метафори:
«колихає море хвилі», «рине хвилечка», «в,ється стежечка», «золото спадає», «шлях, що проложило сонце»
 Повтори.
Ледве-ледве
Виразне читання вірша учнями.
 - Які враження у вас залишилися після прослуховування цієї поезії?
V.Закріплення вивченого
1. Робота в групах
Створіть віртуальний музей Лесі Українки. Якою ви уявляєте
  • 1 група – кімнату роздумів
  • 2 група – кімнату спогадів
  • 3 група – робочий кабінет.
Погляньте, якими насправді є кімнати, в яких проживала і працювала Леся Українка.
Відео з Колодяжного.
2..Гра «Розшифруй рядки вірша».
   У цій грі зашифровані рядки з вірша Лесі Українки з циклу « Кримські спогади» - «Грай, моя пісне!..», які можуть бути епіграфом до всієї вільнолюбної творчості поетеси.
   (Читати від позначеного кружечка за лініями навкоси через один).


 VІ.  Підсумки.
Рефлексія.
«Незакінчене речення»
На різнокольорових смужках – незакінчене речення. Продовжити його.
Я знаю, що…..
Я зрозумів, що…
Я запам’ятав, про те, що…
Я навчився….
Я спробую….
Я буду таким , як….
VІІ  Домашнє завдання.
Вивчити напам’ять поезію «Як дитиною, бувало…».

Шановна Лесю! Дякуєм тобі,
Що мужньо вчиш долати перепони.
Твої нащадки – доньки і сини
Ми від Волині аж до самого Херсону.

         Тож Твоє слово ми несемо гордо в серці
         Із трепетом й любов’ю навіки.
Нехай по всій землі воно озветься
Й Твої ім’я хай славно скрізь звучить!


Немає коментарів:

Дописати коментар